Gebruikershulpmiddelen

Site-hulpmiddelen


insula_dei

Verschillen

Dit geeft de verschillen weer tussen de geselecteerde revisie en de huidige revisie van de pagina.

Link naar deze vergelijking

Volgende revisie
Vorige revisie
insula_dei [2014/02/11 11:49]
jos aangemaakt
insula_dei [2023/10/30 09:08] (huidige)
Regel 1: Regel 1:
-===INSULA DEI===+====== Insula Dei ====== 
 +Tussen het Walburgisplein, de Beekstraat, Spinschoolstraat en Walstraat heeft, tot de verwoesting in 1944, en enorm gebouwencomplex gestaan van Insula Dei.\\ 
 + 
 +In 1836 verhuisden 4 zusters van Liefde uit Tilburg naar Arnhem. In de pastorie van de St. Walburgiskerk stichtten zij Insula Dei (Eiland van God).\\  
 +Hun activiteiten, “zo bescheiden begonnen met den zorg over het R.K. Wees- en Bestedelingenhuis”, hebben zich sindsdien geweldig uitgebreid. In 1920 verzorgden de Zusters van Liefde het onderwijs aan alle Arnhemse meisjesscholen. Ook leiden ze het katholieke Oude Mannen- en Vrouwenhuis en de katholieke tehuizen voor wees- en voogdijkinderen.\\  
 + 
 +{{ :insula_dei.jpg?250 |}}\\ 
 +//<WRAP centeralign>Bericht in de Gelderlander van 8 september 1920</WRAP>//\\ 
 +Na de verwoesting in 1944 is Insula Dei herbouwd aan de Velperweg.\\ 
 +Insula Dei (velperweg 139) was tot 1 juni 2021 net als Huize Kohlmann (Beekstraat 40) een locatie van de zorginstelling Insula Dei Huize Kohlmann. Vanaf die datum zijn beide onderdeel van de DrieGasthuizenGroep.\\
  
-De naam “Insula Dei”was de naam van een hospitaal in 1306. Bij de in- gebruikneming van het  ”Catholiek Besteedelingenhuis voor Weezen” in 1863,gelegen aan de noordzijde van het Walburgisplein en gevestigd in een vroeger huis van een notaris, werd de naam opnieuw in gebruik genomen.  
-Het huis werd geleid door nonnen van de congregatie “ Zusters van Liefde van O.L.Vrouw Moeder van Barmhartigheid”uit Tilburg. In het gebouw werden oude mannen en vrouwen ondergebracht. De nonnen waren voor een belangrijk deel werkzaam in het onderwijs. Een gedeelte van het gebouw was als weeshuis ingericht voor jongens en meisjes tot 12 jaar. Een naaischool, een bewaarschool en een lagere school met internaat voor schipperskinderen waren in een aanbouw gevestigd.       
-Het gebouw werd op de tweede dag van de Slag om Arnhem verwoest. De bewoners hadden het gebouw gelukkig tijdig verlaten. 
-Na de oorlog is Insula Dei tijdelijk ondergebracht geweest in het gebouw Sacré Coeur aan de Velperweg en verhuisde in 1970 naar nieuwbouw aan de overzijde van de Velperweg op het terrein van het landgoed Rennenenk. Alleen de kapel herinnert nog aan de vroegere functie van Insula Dei als kloosterverzorgingshuis. Op de plaats van het –helaas!- afgebroken Sacré Coeur werd in 1972/1973 een verpleeghuis gebouwd, dat Regina Pacis werd genoemd.  
-Bij de nieuwbouw van INSULA DEI, die in 2008 gereed kwam,  werd de functie verruimd tot zorgcentrum en biedt ook plaats aan andere zorgbehoeftigen dan religieuzen.  
  
  
insula_dei.1392115748.txt.gz · Laatst gewijzigd: 2023/10/30 09:04 (Externe bewerking)