Dit is een oude revisie van het document!
SCHOOLSTRAAT
De Schoolstraat is pas als zodanig vernoemd en verbonden met de Parkstraat na de bouw van de Lorentz- HBS. Voordien was het een doodlopende straat, die alleen toegankelijk was vanaf de Spijkerstraat. Ze heette toen –naar het er aanliggende Protestants bestedelingenhuis- de Bestedelingengang. - Voormalig Bestedelingenhuis. Dit Protestantse bestedelingenhuis heeft gestaan op de hoek van de Spijkerstraat en de Schoolstraat en werd in 1866 gebouwd. Het gaf onderdak aan 100 “minderbedeelde”ouderen en 100 wezen. Achter dit gebouw stonden veel gebrekkige huizen, die in 1882 werden afgebroken na onbewoonbaar te zijn verklaard. Het motto van het huis was: “het goede, hetwelk bestaat, bewaren; het gebrekkige verbeteren; het betere tot verdere ontwikkeling brengen”. Het gebouw is in 1934 afgebroken en in 1935/36 vervangen door karakteristieke jaren-dertig woningen . De taak van het bestedelingenhuis werd voortgezet in het verzorgingshuis Vreedenhoff. - Nr. 3. Lorentz – HBS. In 1904/05 werd dit indrukwekkende schoolgebouw, dat de gehele westelijke straatwand beslaat, als 2de gemeentelijke HBS gebouwd en ontworpen door de gemeentearchitect Gerrit Versteeg. De school is een Rijksmonument - De stijl is een mengeling van “Berlagiaans “ rationalisme en Art Nouveau. Let op de fraaie decoraties in natuursteen en tropisch hout(lateien!). Om de straat breder te doen lijken, werd het gebouw ruim acht meter van de rooilijn af gebouwd. De conciërge-woning aan de linker zijde, staat wel aan de rooilijn. - Het monumentale trappenhuis in de school, dat nog steeds de oorspronkelijke vorm heeft behouden, heeft zeer waarschijnlijk model gestaan voor de etsen van de oud-leerling ,de graficus Maurice Escher (1898-1972). - Momenteel wordt het aan kunstenaars verhuurd, die het gebouw gebruiken voor atelierruimtes in het kader van de SLAK. Het ligt in de bedoeling, dat de school met de naastgelegen School 10 en de daarbij behorende parkeerplaats, binnenkort door de gemeente in de verkoop wordt gedaan.-
De eerste gemeentelijke HBS werd in 1866 gebouwd aan het Willemsplein. (HBS-B). Deze werd verplaatst in 1905 naa r de nieuwe school aan de Schoolstraa. In het gebouw aan het Willemsplein werd toen de 3-jarige HBS en de eenjarige Handelsschool gevestigd. Van 1929 – 1937 was in het gebouw aan het Willemsplein de HBS-A gevestigd en in de Schoolstraat de HBS-B. Na de afbraak van het gebouw aan het Willemsplein waren in de Schoolstraat zowel de HBS-A als de HBS-B gevestigd.
De Achtertuin is een tuin gelegen aan de Achterstraat, is aangelegd op de plaats van een opslagloods en loopt door tot in de tuin van het voormalige Bestedelingenhuis. De ingang is aan de doodlopende Achterstraat, waaraan nog enkele oude huizen staan. - Op hoek van Spijkerstraat staat het, in 1877 voor school nr.10 gebouwde pand. Later kwam dit gebouw in gebruik van de, voordien elders gevestigde school nr. 15 en was vanaf 1956 tijdelijk in gebruik door de UTS.